Понеділок, 25 червня, 2018
Увійти

Геральдика

Всі хто зараз переглядає цю статтю мав змогу побачити сучасний вигляд герба міста Стрий, що зображений вверху з лівого краю на головній сторінці цієї сторінки. Але чому він має саме такий вигляд? Це мене зацікавило і я вирішив дізнатись більше.

Проштудіювавши інтернет-ресурси, нажаль, нічого конкретного не вдалось знайти, максимум два-три речення і на тому все обмежувалось. Довелось звернутись до більш старших джерел інформації – книг. На моє здивування, інформації про м.Стрий і його історію виявилось багатенько.

Переглядаючи літературу натрапив на книженцію під назвою: “Стрийщина крізь призму століть”, в якій була опублікована праця кандидата історичних наук, голови Українського геральдичного товариства А.Гречила, яка носить назву: "Історичні символи Стрия, та їхня сучасна інтерпритація", саме її і було використано мною, як головне джерело. Отже, перейдемо до основної теми.

Зародження традиції геральдики нерозривно пов’язане із становленням феодальних міст та запровадженням у них самоврядування.

ГербНайдавніші зображення міста зустрічаються на печатках 16 ст., хоча Стрий ще в 1431 році отримав магдебурське право і вже на цей час мала б існувати печатка із символами міста.
Щодо зображення - на печатках 16-18 ст. найбільш частіше зустрічається людина в плащі, з капелюхом на голові і палицею в руках. На печатках більш пізнішого періоду окрім зображення людини в плащі з палицею зустрічається ще вежа і якір (мал. 1).

Що саме символізувала людина на печатці міста? Тут погляди вчених розділяються. Одні вважають, що це пілігрим або торговець, опираючись на те, що Стрий, на той час, відігравав важливу роль у розвитку торгівлі у Галичині. Інші, що це постать св. Якова, оперуючи тим, що в геральдичні традиції 16-17 ст. не входило зображити випадкові постаті. Тоді було принято зображати покровителів міста.

Після переходу західно-українських земель до складу “Бабусі Австрії”, тодішньою міською владою робляться спроби, офіційно затвердити міські символи.

ГербУ центральному державному історичному архіві України у Львові міститься копія тексту нового привілею для м. Стрий, датовану 1795р., за яким герб міста мав би мати вигляд щита у верхній частині якого на синьому полі зображений чоловік в одежі монаха з палицею та вервицею в руках, а в низу на золотому полі у перев’яз протікає ріка, над самим щитом був зображений двохголовий орел.

На жаль, не відомо чи цей проект був затверджений. Відомо, що в 1844р., з другої спроби, був офіційно затверджений новий символ міста (мал. 2): щит розтятий, права половина червона, ліва – лазурована, в щиті зображений чернець в срібному одязі з золотою вервицею в одній руці і костуром в другій.

ГербЗа радянської влади герб міста змінюється кардинально. 05 червня 1980 року сесією міської ради Стрия офіційним гербом міста був затверджений проект В. Старцева (мал. 3): у червоному полі золота шестірня , у лазуровій базі – золоті ворота з двома вежами. По краях щита – дві золоті хвилясті лінії, що символізують ріку Стрий. Срібна глава обтяжена золотою назвою міста українською мовою. Щит обтяжений золотою лінією.

Після розпаду Радянського Союзу міська Рада повертає гербу історичне зображення, хоча і з певними змінами. Герб має вигляд блакитно-жовтого щита на якому зображений пілігрим, котрий заходить в браму з двома вежами. Під пілігримом зображені хвилі. Над вежею зображений тризуб по сторонах якого ростуть гілочки калини. Під щитом вміщено надпис “Стрий”.

ГербАле, в 2000 році виходить наказ Президента України “Про впорядкування геральдичної справи в Україні” за яким було передбачено опрацювання єдиних методичних рекомендацій для органів місцевого самоврядування з метою стоворення єдиної системи місцевих символів та проведення екпертизи проектів до їх затвердження. І в 2003 році Стрийським міськвиконкомом було оголошено конкурс на кращий проект символів міста.

Звичайно, що проекти мали відповідати певним вимогам. Після тривалих суперечок, між міською владою і геральдичним товариством, все ж таки, був прийнятий герб, на якому було зображено постать купця, який заходить в браму з двома вежами під якими зображені хвилі, щит увінчано цегляною короною (мал. 4).

17 квітня 2003 року цей проект був офіційно затверджений міською владою і по сьогоднішній день є символом міста. Судячи з того, що вигляд сучасної символіки міста викликає багато суперечок, можна чекати, що в найближчому майбутньому ми можемо стати свідками перегляду вигляду символіки рідного міста.

 

У статті використано малюнки з сторінок
"Неофіційна сторінка м. Стрий" та "Українська геральдика".

Додати матеріал

Додати матеріал

Реклама

Читайте з мобільного

або відкрийте stryi.com.ua на
iPhone / Android / WAP -пристрої

Помітили помилку?

Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Нові коментарі

Популярні статті